Ürün sepete eklenmiştir.
BLOG

Soya Protein Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soya proteini, vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların kullandığı gıda takviyelerinden bir tanesidir. Bitkisel kaynaklı olduğu için, özellikle vejetaryen sporcular tarafından tercih edilir. Son yıllarda soya proteini tozu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, bu protein takviyesinin kas dokusunu artırmada en az whey protein tozu kadar etkili olduğunu öne sürmektedir. Soya proteini, içerdiği besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Bu yazımızd, whey protein türüne alternatif olarak gösterilen soya proteini konusunu detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız.

Soya proteini nedir?

Soya proteini, soya fasulyesinden elde edilir ve tıpkı whey proteini, kazein proteini, albümin gibi temel aminoasitleri içeren tam bir protein kaynağıdır. Hiç kolesterol içermediği ve içeriğinde oldukça az miktarda yağ bulunduğu için bazı sporcular, özellikle soya proteini kullanmayı tercih etmektedirler. Soya proteini tozu, soya fasulyesinin birkaç işlemden geçirilmesi ile elde edilir ve konsantre soya proteini, izole soya proteini, tekstüre soya proteini olmak üzere üç farklı çeşidi vardır.

Soya proteini çeşitleri

Konsantre soya proteini: Soya proteini üretimi sırasında soya fasulyeleri yağdan ayrıştırılırken, soya gevreklerinde nem de kaybolur. İşte soya proteini konsantresi, bu sırada ortaya çıkar.

İzole soya proteini: Soya proteini izole, soya proteinin en saf hali demektir. Yağı alınan soya gevreklerinin su ile seyreltilmiş alkali içinde eritilmesi ve erime özelliği olmayan liflerin pH seviyeleri ayarlandıktan sonra, tekrar eritilip kurutulmasıyla elde edilir. Karbonhidrat içermez.

Tekstüre soya proteini: Konsantre soya proteininden elde edilir.

Soya proteini faydaları

Baklagiller ve özellikle de soya fasulyesi, yüksek kaliteli bir protein kaynağı olarak kabul edilmektedir. Soya fasulyesinin içerisinde %30 karbonhidrat, %38 protein, %18 yağ ve 9 temel amino asit bulunmaktadır. Dolayısıyla, soya proteini tozu da bir protein tozu olarak vücut geliştirmeyi olumlu yönde etkileyecektir. Soya proteinin faydalarıkonusunu detaylı şekilde açıklamak gerekirse:

-Soya proteini, et ile alınabilecek proteinin ve amino asitlerin tamamına sahiptir. Ayrıca içeriğinde hiç yağ olmadığı için, yağ oranını azaltmaya yardımcı olur.

-Soya proteini, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

-Soya proteini, kötü kolesterolü düşürmesine bağlı olarak kalp krizine yakalanma riskini de düşürür. Ayrıca içeriğinde bulunan Omega-3 Omega-6 yağ asitleri de kalp sağlığına dost yağlardır.

-Birçok araştırma, soya proteini tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

-Aynı şekilde yapılan birçok araştırma dasoya proteini tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

-Soya proteininde östrojenle benzerlik gösteren pitoöstrojen adı verilen izoflavonlar bulunur. Bu da soya proteini tüketen kadınlardaki menopoz belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

-Bazı araştırmalar, soya proteininin kemikleri güçlendirerek kemik erimesi riskini azalttığını da ortaya koymaktadır.

-Soya proteini, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

-Soya proteini, cilt sağlığına iyi gelir.

-Soya proteini, içeriğindeki temel amino asitler sayesinde, tüketilen diğer yiyeceklerin de enerjiye dönüştürülmesini kolaylaştırır.

Soya proteini zararları

Soya proteininin sayısız faydasını açıkladıktan sonra, merak edilen bir diğer soruyu yanıtlayalım: Soya proteini tozu zararlı mı? Soya fasulyesi, besin değeri yüksek ve sağlıklı bir protein kaynağıdır. Soya proteini tozunun da soya fasulyesinden yapıldığını düşünecek olursak zararlı olabileceği ihtimali söz konusu değildir. Ancak elbette, bu konuda da tıpkı diğer protein tozları kullanımında olduğu gibi dikkatli olmak gerekir. Güvenilir markalardan alışveriş yapmak ve bazı maddelere karşı hassasiyetinin olup olmadığını bilmek; seni, kullanacağın herhangi bir ürünün tüm zararlarından koruyabilir.